/ واکنش یک تشکل صنفی سینمایی/ بیداری دیرهنگام انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران از خواب سنگین

[ad_1]


دنیای سینما:

 انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران در واکنشی عجیب و دیرهنگام حضور مهرداد فرید با عنوان دبیر شورای عالی تهیه کنندگان را در سه عنوان برنامه تلویزیونی که در فواصل زمانی چند ماهه برگزار شده ناموجه و شخصی توصیف کرد.

به گزارش دنیای سینما، در اطلاعیه انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران آمده است: «ضمن تاکید بر لزوم عدم دخالت مراکز غیر مسئول، از جمله حوزه هنری در کیفیت فیلم‌های سینمایی، به اطلاع می‌رساند که مهرداد فرید در مناظره با رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، نظرات شخصی خود را بیان کرده‌اند.»

در ادامه این اطلاعیه نیز آمده است: «انجمن ضمن استقبال از هر گونه گفت‌وگو، لازم می‌داند که به اطلاع برساند در مناظره آقای مهرداد فرید با رئیس سازمان سینمای حوزه هنری، آقای فرید نظرات شخصی خود را اعلام کرده‌اند چرا که بر اساس گزارشات نمایندگان انجمن مستقل در هیئت رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، ایشان نمایندگی شورایعالی و یا تهیه‌کنندگان سینمای ایران را در این مناظره، بر عهده نداشته و صرفا از نگاه شخصی گفت وگو کرده‌اند.

2- انجمن لازم می‌داند که اعلام کند هر گونه اعمال نظر بر اثر هنری و در این مورد خاص فیلم‌های سینمایی توسط مراکز غیر مسئول و از جمله حوزه هنری، امری غیر قانونی و از مصادیق سانسور مضاعف است.

بدیهی است که مشاوره دادن با اعمال سلیقه متفاوت است. در مشاوره، مشاوره گیرنده مختار است که نظر را بپذیرد یا خیر، اما در شیوه حوزه هنری اکران یا عدم اکران فیلم در سینماهای تحت پوشش مطرح است که ناگفته پیداست چون تحریم نمایش فیلم را در پی دارد، به گمان ما امری غیر قانونی و سواستفاده از اموال عمومی در اختیار است.

3- انجمن تهیه‌کنندگان مستقل اعلام می‌دارد که افراد و اشخاص در گفت‌وگوهای عمومی و یا اعلام نظرهای شخصی، باید بین نگاه‌های شخصی با تصمیمات جمعی و اصول صنفی تفاوت گذاشته و بدون تسلط بر دیدگاه‌های صنفی به گونه‌ای رفتار نکنند که شنوندگان، بینندگان یا خوانندگان این دو را با هم خلط و باعث نگرانی اعضای صنف یا دیگر اصناف همکار شود.

4- انجمن تهیه‌کنندگان مستقل از هیئت رئیسه شورایعالی انتظار دارد، مراقبت نماید که منافع صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، مورد بده بستان با صاحبان قدرت قرار نگیرد.»

شایان ذکر است مهرداد فرید با عنوان دبیر شورای عالی تهیه کنندگان یکبار اواخر پاییز سال گذشته در برنامه شهر فرنگ و در دو نوبت به تازگی در گفتگوی زنده تلویزیونی در برنامه چشم شب روشن مقابل محمد حمزه زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری قرار گرفت. به طور قطع، نکته کلیدی ماجرا اذعان و تایید نظرات حوزه هنری از سوی دبیر شورای عالی تهیه کنندگان بود که باعث انتشار این اطلاعیه گردید.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *